פורסם ב- 4 תגובות

בדרך לעצמאות – איך מתקלחים

זהו פוסט ראשון בסדרה על איך ללמד ילדים עם מוגבלות שקשורה בהבנת הוראות לעשות דברים בעצמם ללא עזרת מבוגר. מטרת הכתבה, לתת לכם טיפים וכלים פרקטיים על איך ללמד ילד להתקלח עצמאית. ניתן להשתמש בכלים לכולם, אך הם בעיקר נועדו לילדים עם אוטיזם.

ללמד ילד להתקלח עצמאית

כשילדים קטנים אנחנו עושים פעולות היגיינה עבורם, רוחצים, מחתלים, וכו'. רוב הילדים לומדים עם הזמן באופן ספונטני או על ידי פרק זמן קצר של התנסות מול ההורה איך לרחוץ את עצמם ואפילו לחפוף שיער. סביב גיל 6 ילדים נעשים עצמאיים, ואפילו ניתן לתת להם לאט לאט להתרחץ לבד.

אצל ילדים עם בעיה בהבנת הוראות, כמו ילדים על הרצף או ילדים עם מגבלה שכלית התפתחותית, זה לא תמיד קורה באופן טבעי. עלינו לייצר להם שיגרה על ידי חזרתיות. החזרתיות (לעיתים לאורך שנים מרובות) מטמיעה בהם את היכולת לקיים פעולות היגיינה בעצמם.

לייצר שגרה בהרגלים

יתכן שהילד לא מצליח לזכור או לשלוף את הפעולות. יתכן שהוא מוצף מכל מה שמתרחש בזמן הרחצה.

כדי לעזור לילד לבצע את הפעולות באופן עצמאי, יתכן שיידרש תהליך ארוך שבוא הוא מבצע את הפעולות בתיווך פעם אחר פעם, עד שהוא יתחיל לבצע אותם בצורה אוטומטית. כחלק מהתיווך ניתן להחזיק את ידיו ולהפעיל את הפעולה בעזרתן.

יש ילדים שממש צריכים הכנה על יבש: תרגול ביצוע הפעולות מחוץ למקלחת. מומלץ להכין סיפור חברתי (סיפור עם תמונות שמדגים את המתרחש), וכרטיס ניווט (סדר פעולות בתמונות). התנסות עד ממש התפלשות לאורך תקופת זמן ממושכת בסבון (ממש כמה חודשים שערב ערב נותנים לו לשפוך בעצמו או בעזרה סבון על הידיים ונותנים לו לחוש את החומר). בזמנו אפילו קניתי להם סבון קצפת כי זה היה להם נעים, אבל גם סבון זול מהסוג שנימכר בגלונים יספיק כי יש סיכוי שבמים יהיה יותר סבון ממים.

אם זה מתאים לכם אפשר אפילו לשבת איתם באמבטיה (כן אפשר גם בבגד ים) כדי להדגים להם ביחד ספוג אצלכם וספוג אצלם איך עושים.

קחו בחשבון שאין מגבלת זמן למתי הם ילמדו את הכישורים האלו ויהיו עצמאיים. חלקם יהיו עצמאיים חלקית, חלקם ילמדו ויוכלו לבצע את כל התהליך לבדם וחלקם אף פעם. העיקר הוא לנסות ולתת להם לחוות חוויה נעימה ככול האפשר. אני השתמשתי בשיר – פזמון רנדומלי שהדבקתי עליו את חלקי הגוף שצריך לשפשף עכשיו.

אם הילד שלכם מוכן להשתמש בספוגית רחצה או אפילו בחתיכת בד מגבת, זה עוזר. אם לא, מיזגו לו מעט סבון בכל פעם לידיים.

מתחילים בקטן. שמים לו מעט סבון בספוג או במטלית ומקציפים. לוקחים את הספוג ומשפשפים בעדינות רק את הידיים. בהתחלה בעזרה ואז נותנים לו לבד לשחק עם זה. בזמן הזה במהירות רוחצים בעצמנו את כל השאר. אפשר גם לשיר לו "אתה רוחץ ידיים איזה כיף" או כל שיר שבא לכם.

מה שחשוב שבכל פעם שמוסיפים עוד חלק גוף אנחנו אומרים את שם החלק בשיר. נגיד היום אמרתי לבן שלי שאנחנו רוחצים את כפות הידיים וגם הדגמתי לו תוך כדי על הידיים שלי . אמרתי לו שרוחצים מבפנים ואת גב היד ואחר כך כשעברנו לזרוע השתמשתי ברוחצים את הזרוע מבחוץ ואז מבפנים ואת בית השחי וכן הלאה.

כמובן שלקח לי שנים להגיע לשלב הזה עם הבן הגדול שלי שהיום הוא בן 7. הוא בתפקוד בינוני, ועד לאחרונה לא ממש הבין הוראות.

הבן הקטן שלי פשוט מסרב לשתף פעולה והוא עוד בשלב של התפלשות בסבון וזה ממש בסדר !

*טיפ להורים עם ילדים שמסרבים להיכנס למים: השיטה "ההודית". בשיטה הזו אנחנו לא מכניסים את הילד לתוך המים . יותר קל לבצע אותה במקלחת.

  1. קחו 2-3 דליים ומלאו במים חמימים שנעימים לילד. קחו כוס או דלי כמו של משחק בחול שיהיה לכם קל לחפוף או לחליפין 2 מטליות אחת למים נקיים והשניה לסבון.
  2. בדלי אחד נשתמש לשטיפה ובאחר לסבון. נרטיב מטלית אחת במים ונוסיף סבון. נעבור על גוף הילד תוך כדי הוספת מים וסבון חמימים מדי פעם. כמובן שפנים עושים בלי סבון. אפשר לעשות חלק של הגוף – לנגב ולהמשיך. אפשר אפילו להתחיל עם ילד לבוש לילדים שגם זה קשה להם.
  3. אחרי שסיבנו חלק מהגוף נשתמש במטלית הנקייה לשטוף את הסבון. או בדלי מים קטן ונייבש את האזור. עובדים מהפנים והשיער ומטה כמובן. אם לא דחוף שיער אז לא עושים.
  4. ניתן בעזרת מבוגר נוסף להטות את ראש הילד לאחור כדי שלא יגעו בשאר הגוף המים.
  5. ניתן לשבת על כיסא בזמן התהליך כדי שיהיה לילד קל יותר.

חוסר רצון להיכנס למים יכול להיות פסיכולוגי – כלומר פחד או רתיעה . אבל הוא יכול להיות על רקע של וויסות חושי – כלומר רגישות יתר למים. כך או כך צריך לנסות ולתת לילד חוויה טובה עד כמה שניתן.

אם יש למישהו שאלה אתם מוזמנים לשאול, גם הערות אם משהו עבד אצלכם ולדעתינו כדי להכניס לכתבה יתקבלו בשמחה. אין נכון או לא נכון בתהליך הזה כל עוד משתדלים לשמור על שיגרה בריאה וחזרתית עבורם והמון אווירה חיובית.

4 מחשבות על “בדרך לעצמאות – איך מתקלחים

השאר תגובה