פורסם ב- 7 תגובות

בדרך לעצמאות – גמילת ילדים עם אוטיזם מחיתולים

נפתח ונאמר שאין הורה שאין לו תחושות קשות עד סיוטי לילה מעצם הרעיון על תהליך גמילה מחיתולים. קחו לכם רגע, נישמו עמוק, תניחו למאות הזוועות שמתרחשות כרגע בדמיון המפותח שלכם וקחו בחשבון שלפחות אחת אכן תתרחש. כאשר נרצה להתחיל גמילה מחיתולים לילדים עם אוטיזם, רצוי להגיע מוכנים.

מתי מתחילים גמילה מחיתולים, ואופן הגמילה צריכים להתאים לילד שלכם. מין הסתם, ילד שהוא בכלל לא וורבלי, או אינו מבין מלל כלל, נפחית בשיחות המקדימות ונדאג ליותר תמיכה חזותית. ילד וורבלי לאומת זאת יצטרך פחות תמיכה חזותית ויותר מלל.

תמיכה חזותית – כרטיסי ניווט ויזואליים

נתחיל מתרשים פעולות שנדביק בסמיכות לשירותים וכל מקום שבוא נשים סיר.

התרשים מורכב מתמונות של רצף האירוע :

 • נכנסים לשרותים
 • אחרי זה מורידים מכנסיים ותחתונים
 • מתיישבים על האסלה או הסיר
 • עושים פיפי או קקי (תמונה של אסלה עם תוכן צהוב או חום, או ציור של ילד עושה פיפי בעמידה)
 • מנגבים
 • מרימים מכנסיים
 • מורידים מים
 • שוטפים ידיים (יתכן שצריך לפרק את זה ליותר שלבים)
 • מנגבים ידיים
 • יוצאים מהשרותים.

התרשים יכול להכיל יותר או פחות פעולות בהתאם ליכולות הילד.

שימו לב לאורך הרצף הזה. כל פעולה נדרשת צריכה להיות בו. בהתחלה הכל יהיה בתיווך וסיוע שלכם. עם הזמן הפעולות יעשו אוטומטיות, ואז תצטרכו לתת פחות תמיכה.

כרטיס ניווט ויזואלי – לסדר הפעולות בשירותים

כדאי לקרוא עוד על אופן ההכנה של כרטיסי הניווט הויזואליים ואיך להתשמש בהם לפירוק פעולות יום יומיות.

חיזוקים חיובים

בזמנו עשינו טבלה להצלחות, בכל פעם שהצליחו לעשות בסיר או באסלה, הם הדביקו ציור של אסלה על טבלה. הדפסנו ציורים, הדבקנו להם סקוצ'ים, והיה אפשר להשתמש בהם שוב כל עוד היה צורך בחיזוק הזה. ניתן גם לעשות טבלה למדבקות כוכבי זהב או מה שהילד שלכם מתחבר עליו יותר. זה חוסך הרבה מאמץ, אבל אצלנו לא התחברו לכוכבים משום מה.

אם הטבלה לבד אינה מספיקה, אפשר לתת מתנה על הצלחה. כשהיו מספיק הצלחות בטבלה, הם קיבלו מתנה קטנה מתוך ארגז המתנות (מזוודה שאנחנו קוראים לה "treasure chest", והיא מלאה במתנות בשקל). אפשר לחלק מדליה מנייר על כל הצלחה, ממתק קטן או כל תגמול אחר שבא לכם. הרעיון הוא הצלחה בשרותים שווה תגמול שווה. לילד וורבלי זה יכול להיות תגמול מילולי שווה ("כל הכבוד", "הידד! הצלחת!", וכו').

סיפור חברתי

מי שלא מכיר סיפור חברתי, זה סיפור עם דמות הילד בתוכו שמתאר את מה שמצופה ממנו לעשות, מתאר בסוף שמה שהילד יצליח לעשות, ואומר שהוא "גדול", "חזק", "חכם", וכו'. בגני תקשורת משתמשים בזה כהכנה לשלב עצמאי יותר. ( בהמשך יפורסם פוסט בנושא).


להתכונן לגמילה

לפני שנתחיל בגמילה עצמה ניקח פרק זמן בו נכין את עצמינו, את הילד ואת הבית לגמילה.

הכנת הבית

החלטה מקדימה איפה עושים צרכים, האם נשתמש בסיר או שירותים ואיפה נמקם סיר. הכנת פסי תמונות עם הפעולות הנדרשות. הכנת סיפור חברתי בנושא. ציוד גמילה כמו תחתונים מרובים , מכנסיים, עוד מצעים, כיסוי הספות בכיסוי נגד נוזלים, הכנת חטיפים מלוחים ושתיה מרובה.

מוכנות ההורים

לא נעשה גמילה כשאנחנו לא פנויים , חודש תשיעי וחצי של הריון זה לא זמן בו יש לנו פניות נפשית לזה, גם לא שבוע ראשון לגן וכו…

הכנת הילד

זמן רב לפני הורדת החיטול נדבר איתו, נקריא לו ספרים על ילדים שנגמלו, נראה לו את השירותים והסיר  וניתן לו לגעת ולשבת עליהם, נראה לו את התמונות של רצף הפעולות והסיפור החברתי, יש גם כמובן סרטונים ביוטיוב ושירים בנושא. כשאנחנו מרגישים שהנושא יותר ברור לו והוא מגלה עיניין בשרותים או הסכים כבר לשבת נתחיל לאט לאט לדחוף לגמילה.

מסיבת גמילה מחיתולים

כשבאתי לגמול את הבנים (כי עם הבת שלי זה הלך יפה יחסית), ניסיתי כמעט הכל. בסוף מישהו אמר לי תנסי לעשות מסיבה. וזה מה שעשיתי, הזמנתי חברים , קישטנו אסלות בכאלו, קראנו סיפורים בתחום, אכלנו עוגיות שעוצבו בצורת קקי ושתינו מיץ "פיפי" בטעם אננס. גולת הכותרת הייתה משחק בסליים וצבע ידיים בצבעי צהוב וחום. הסליים נוזלי ורך, ומרגיש קצת כמו פיפי בצבע חום… נו אתם יכולים לדמיין. מרחנו אותם על טיטולים. הדבקנו אותם על קאפה ותלינו לקישוט על הקיר ליד השירותים לכמה ימים. בכל פעם שעברנו ליד הסתכלנו ואמרנו להם שיותר כיף לעשות פיפי וקקי בשירותים.

עוד רעיונות לחומרים לטיפול בבעיית ויסות חושי.

שיתוף פעולה עם צוות הגן

תהליך הגמילה צריך להעשות גם בבית, וגם בגן (אלא אם נעשה בזמן חופשה, היה קצר, והסתיים בהצלחה לפני כניסה למסגרת). לכן צריך לדבר עם צוות הגן, לתאם עמדות, למסור להם העתקים של הסיפור החברתי, טבלאות החיזוק, וצ'ופרים. צוות גן התקשורת השתמש בשיטות נוספות ונתן לנו רעיונות לשילוב בתהליך בבית. למשל, כחלק מתהליך ההכנה לגמילה, נחשף הבכור שלנו למרקמים שונים – שיחק עם חומרים כמו סליים ובצק, כשכולם בצבע חום, כדי לדמות יציאות במרקמים שונים.


זה לא זבנג וגמרנו. יחד עם המסיבה, וכל הדברים האחרים, צריך גם לעבוד קשה, ולקחת אותם כל הזמן בלקיחה יזומה לשרותים. לפעמים זה הולך ולפעמים לא. התהליך לקח לנו זמן רב מאוד. כשנתיים אצל הגדול שהיה אז בתפקוד נמוך מאוד וחצי שנה אצל הקטן. ומדובר רק על גמילת יום!

לא להתייאש! לא לפחד להתחיל לגמול גם קצת אחרי גיל 4, אם אתם מרגישים שהילד לא מוכן. דעו שסביר להניח שתזדקקו ליותר ממסיבה אחת (בסוף עשינו לפחות ארבע כאלו). דעו שיהיו לא מעט רגעי משבר, ותצטרכו לעבור אותם עם הרבה אוויר. ודעו גם שאצל הרבה ילדים זה פשוט יקח זמן ועבודה רבה על קביעות בהרגלים (התכווננות של הגוף לשעות מסויימות כי הוא הורגל שכל שעה וחצי הולכים לשרותים).

קחו בחשבון שגם אחרי שילמדו איך הולכים לשרותים, יתכן שתצטרכו לתזכר אותם לא מעט פעמים.

התכנונו למופעי זוועה מחוץ לבית, קחו סיר או מתאם לשרותים לכל מקום, אקסטרה בגדים וציוד ניקיון. הכינו את ההורים שלכם וחברים, שזה המצב! שכאשר הילד שלכם ידפוק פיפי בסלון בעיצומה של יום ההולדת של סבתא, אתם תהיו מוכנים לתפוס את הזוועה, שכאשר בגינת שעשועים פתאום תראו קקי זולג במורד הרגל של הילד – לכם תהיה ערכה עם שקית, מגבונים, משטח החתלה גדול מאוד, ובגדים להחלפה.

לסיכום. אין הורה ששמח לקראת גמילה מטיטולים. אין ספק, אחת ממטלות ההורות הדוחות , ארוכות, מביכות שרק ניתן לדמיין. קחו בחשבון שכמו כל דבר, עם ילדים מיוחדים זה לוקח יותר זמן. לפעמים גם הרבה זמן. תקדישו לזה מחשבה רבה לפני שאתם קופצים למים.

מקווה שזה עוזר. עצה למנוסים אם אתם הולכים ליעוץ גמילה מטיטולים – חפשו מישהו שיש לו ניסיון עם ילדים עם צרכים מיוחדים. זה דורש לא מעט הבנה בתחום.

בהצלחה

שירה וחגי הורים ששרדו גמילת יום מחיטולים גאים

7 מחשבות על “בדרך לעצמאות – גמילת ילדים עם אוטיזם מחיתולים

 1. […] במקרה כזה כדאי להמתין עם גמילת חיתולים, ולעבוד בשיטת קביעות בהרגלים. […]

 2. […] במקרה כזה כדאי להמתין עם גמילת חיתולים, ולעבוד בשיטת קביעות בהרגלים. […]

השאר תגובה