מרפאות מומלצות לטיפול תאי גזע

בעמוד זה תוכלו למצוא מידע על בתי חולים ומרפאות פרטיות בהם ניתן לעשות טיפולי תאי גזע.

הפוקוס שלנו הוא על סוגי הטיפול שאנחנו בחרנו, לכן ברשימה הזאת יהיו בעיקר מרפאות מומלצות לטיפול תאי גזע מאותם סוגים. דם טבורי או תאי גזע מזנכרומליים ממקורות פרה-נטליים (רקמת שלייה או חבל טבור).

בנוסף, הפוקוס הוא בעיקר על טיפול תאי גזע עבור אוטיזם או אפילפסיה. כמובן שהמרפאות הפרטיות נותנות טיפול גם לתסמונות, מחלות ופגיעות נוספות.

אם יש צורך בעזרה במציאת מרפאה לבעיה שלא התמקדנו בה, צרו איתנו קשר, ונשתדל לעזור.

עמוד זה נועד לרכז את המידע שצברנו על מרפאות בהן ניתן לקבל טיפולי תאי גזע. אין בכתוב המלצה רפואית. אין בכתוב התחייבות לכל תוצאה כזאת או אחרת מהטיפולים.

דם טבורי – תאי גזע לאוטיזם בארץ

מרפאות מומלצות לטיפול תאי גזע לאוטיזם

ראשית יש להבין מה מהות הטיפול בתאי גזע. אם לא קראתם את הכתבה שלנו על הסוגים השונים של טיפולי תאי גזע, התחילו כאן.

אנחנו התחלנו את המסע שלנו אחר התאי גזע, בשמירת הדם הטבורי של בננו השלישי בחברת טבורית. הבנו שישנם מחקרים קליניים הבודקים את יעילות הטיפול בדם הטבורי אצל ילדים אוטיסטים או עם שיתוק מוחין.

לא ברור האם יש יתרון לדם הטבורי בהפחתת תסמיני האוטיזם או CP, מול טיפולים אחרים. אך לדם הטבורי יש יתרון מובהק אם השכלתם לשמרו – עלות הטיפול.

סיבה נוספת לבחור לשמר דם טבורי, בדגש על חברת טבורית, הוא הביטוח לטיפולי תאי גזע. אני לא יודע עם הביטוח קיים לחברות אחרות, ואשמח לדעת אם יש לכם כזה ביטוח בלי טבורית. הביטוח כרגע פחות רלוונטי לאוטיזם, כי הוא לא מכסה טיפולים ניסיוניים. אם זאת, ברגע שהטיפול יעבור את כל השלבים הנדרשים ויהפוך לטיפול מוכר, זה יקל מאוד את הגישה לטיפול עבור כל מי שמחזיק בידו את הביטוח.

מומלץ לקרוא את הכתבה שלנו על המחקר המקדים שצריך לעשות לפני השתתפות במחקר קליני.

טיפול לאוטיזם או cp עם דם טבורי בארץ

היתרון הברור של הדם הטבורי, הוא שהוא, נכון לעכשיו, זמין להשתלה בחינם דרך מחקרים קליניים. היתרון הכי גדול הוא אם יש לכם מנה של הילד עצמו. דם טבורי עצמי מאפשר לכם כבר עכשיו לקבל את הטיפול בארץ ובחינם.

אנחנו הצלחנו להיכנס למחקר הקליני עם דם טבורי לאוטיזם בשיבא. ואפשר לקרוא על החוויה שלנו בחלק הראשון של המחקר שעשינו אוגוסט. בסוף מרץ יהיה החלק השני ונעדכן גם כאן.

במקרה שיש לכם דם טבורי עצמי (מהלידה של הילד המאובחן), כדאי לבדוק אם אתם עונים לדרישות המחקר המנהל בבית חולים שיבא, בתל השומר.

כדי להרשם למחקר בשיבא ראשית, יש להוציא את מסמך המנה מבנק הדם הטבורי שלכם. את מסמך הדם הטבורי, ביחד עם האבחון, והתיק הרפואי יש לשלוח למחקר כדי לבדוק אם יקבלו אתכם.

כתובת האימייל של מחקר הדם הטבורי בארץ: cb.study@sheba.health.gov.il

דרישות מחקר הדם הטבורי

דרישות בסיס למחקר :

  • לפחות 20 מיליון תאים לקילו משקל הילד
  • אבחנה של אוטיזם או שיתוק מוחין
  • ללא מחלות רקע שיכולות לשנות את תוצאות הטיפול

מחקרי דם טבורי בחו"ל

עד לאחרונה, לא היתה אפשרות כלל לעשות את הטיפול לילדים בארץ. אנחנו נרשמנו למחקר בארה"ב שעל עקרונותיו נפתח המחקר בארץ. אם הזמן יהיו יותר אפשרויות לטיפול בארץ. הבירוקרטיה הקשוחה, שמגינה עלינו כאן, גם מעקבת את התקדמות המדע. מי שרוצה עכשיו, פתרונות שכבר זמינים בחו"ל, צריך למצוא ולבחור מההיצע הקיים. בדרך כלל זה כרוך בהוצאה כספית לא קטנה כלל. אך ישנם גם מחקרים קליניים שמאפשרים טיפולים בהשתפות עצמית קלה יותר.

יתרון שעדיין קיים למחקר הדם הטבורי בארה"ב – ניתן לקבל את הטיפול גם ממנות דם טבורי של אח. וזאת בתנאי שיש התאמת רקמות מינימלית.

כאשר משתילים דם טבורי יש לוודא שלא תהיה תגובה חיסונית. מערכת החיסון תתקיף את הרקמה הזרה, אלא אם יש לה התאמה. לשם כך עושים בדיקות התאמת HLA.

אם יש לכם את כל התנאים המקדימים להשתתפות במחקר הדם הטבורי, אך מנות הדם הן לא של הילד, מומלץ לנסות את המחקר בארה"ב.

לשם הרישום בארה"ב יש להכין תיק רפואי מתורגם ולהירשם בשלושת הערוצים.

ערוצי הרישום למחקר בארה"ב

מחנה הבסיס למחקר בארה"ב באוניברסיטת דיוק, ומנהלת אותו פרופסור ג'ואנה קורצברג.

ניתן למצוא את המחקר בדיוק באתר המחקרים הקליניים. המחקר רשום כמגייס עד 2020, אך להבנתי הם ממשיכים לקבל נסיינים. כדאי לשלוח את התיק הרפואי לשני האימיילים הרשומים:

 cordbloodtherapyinfo@dm.duke.edu

 PediatricCellTherapy@mdanderson.org

כדאי גם לנסות להתקשר לטלפון של מכון רוטגרז, שהוא כנראה מיקום שלישי שנפתח עבור המחקר. 732-235-8864

*יתכן שמחקר עובד במסגרת טיפולי חמלה, כך שיהיה תשלום על ההשתתפות בו…


מרפאות תאי גזע מזנכרומליים MSC

שאלה ששואלים אותנו הרבה מההורים שמבקשים מאיתנו עזרה להגיע לטיפול תאי גזע עבור ילדם: "ואם לא שימרתי דם טבורי, אז הכל אבוד?"

אז זהו שלא… לא צריך דם טבורי עצמי, וגם לא צריך להיכנס להריון מתוכנן כדי לשמר דם טבורי של אח בשביל להירשם למחקר בארה"ב. יש עוד אפשרות, והיא הרבה יותר נפוצה ברפואה. תאי הגזע המזנכימליים (MSC – Mesenchymal Stromal Cells).

הבן השלישי נולד בשבוע 36. ככל שתינוקות נולדים מוקדם יותר, כך מנת הדם הטבורי תהיה קטנה יותר. זה היה בעיה עבורנו בהרשמה למחקר בארה"ב. היה לבננו הבכור מספיק תאי גזע בדם הטבורי בערך עד משקל גוף של כ-18 קילו.

אך במחקר בדיוק יש בעיה: כל העולם בערך נרשם עליו. לכן, התחלנו לחפש מרפאות תאי גזע שנותנות את הדם הטבורי בזמינות מיידית. מצאנו המון מקומות שדחו אותנו כי לא מקבלים ילדים עם מחלות רקע כמו אפילפסיה.

ואז נזכרנו בחברים שטסו לטיפול בפנמה. פנינו עליהם והבנו את הכיוון החדש. בפנמה מקבלים תאי גזע MSC שמופקים משלייה. קבענו תור לסוף אפריל 2019. המתנה רק של שלושה חודשים!

בתזמון קולנועי, קיבלנו אימייל ממרפאה אחרת שפנינו עליה במקרה – Swiss Medica. הם קראו את התיק הרפואי, וחושבים שאפשר לטפל בבננו…

עשינו קצת בירורים, והחלטנו שהם אמינים (על סמך המלצה אחת אבל טובה). במרץ 2019 עלינו על מטוס, וכל השאר היסטוריה. קראו על הטיפול הראשון שלנו בסוויס מדיקה.

עירוי תאי גזע בטשטוש כדי שהילד לא ישתולל. בפעם האחרונה כבר לא היה צריך

טיפולי MSC פרה-נטליים

את תאי הMSC ניתן להפיק ממגוון רקמות: מח עצם, שומן, ורקמות פרה-נטליות (שלייה, חבל טבור, מי שפיר וכו').

באופן שגרתי, ניתן למצוא ברקמות שונות בגוף תאי MSC. הMSC אחראים על תהליכי ריפוי במנגנונים שונים. בטיפול בעירוי MSC, מכניסים לזרם הדם כמות גדולה אך מבוקרת של MSC.

תאי הMSC נמצאים בשימוש רפואי עבור מגוון ליקויים, מטיפול בבעיות אורטופדיות, טיפול בנזקי הקורונה, וטיפול במגוון בעיות נוירולוגית.

אם יש לכם בעיה שהטיפול התרופתי לא נותן מענה מספק, כדאי לבדוק אם ניתן לקבל מענה במרפאות תאי גזע. למשל, אם יש לכם אפילפסיה עמידה לתרופות, כדאי לבדוק אם אתם יכולים לקבל מענה מתאי גזע לפני שמנסים ניתוח מוח.

כדי לקבל כאן ועכשיו טיפול, צריך למצוא מחקר קליני, או מרפאה פרטית במדינה שבה החוק מאפשר את הטיפול. בעתיד הלא רחוק הטיפול יסיים את שלבי המחקר הקליניים ויתכן מאוד שהFDA יאשר אותו. המשמעות היא שכרגע בארה"ב לא ניתן לעשות את הטיפול באופן חוקי במסגרת פרטית.

אם זאת, יש סימנים ראשונים שגם בארה"ב הFDA מתחיל לאמץ את הטיפול. ניתן לראות זאת כיוון שלפרופסור קורצברג באוניברסיטת דיוק יש מחקר קליני רשום של טיפול בMSC מרקמת חבל טבור.

ניתן לנסות להרשם עליו דרך האימייל: cordbloodtherapyinfo@dm.duke.edu

מרפאות תאי גזע MSC פרטיות

*המחירים שאני מציין כאן נתונים להחלטת המרפאות ולכן אני לא יכול להתחייב שזאת הצאת המחיר שתקבלו.*

*תנאי הקבלה משתנים ממקום למקום, ומעת לעת. צריך לברר מול מרפאות תאי הגזע אם אתם עונים לתנאים. באותו זמן נתון*

הראשונה ברשימה שלנו למרפאות פרטיות: Swiss Medica.

בילדים עם אוטיזם, יש מינימום גיל ומשקל. כרגע זה עומד על גיל 3.5 ומשקל 18 קילו. בעבר היה גיל 5 ומשקל 15 קילו.

המחירים שלהם מאוד נוחים 7500 יורו לעירוי של 2 מליון תאים לקילו. (אפשר להרשם דרכנו ולקבל הנחה של 500 יורו על טיפול ראשון)

הטיפול כולל עירוי תאי גזע, ותמיסה בטיפטוף לאף שאמור להגביר את יעילות הטיפול.

בנוסף לטיפול, המחיר כולל אירוח במרפאה למטופל ומלווה אחד, אוכל, מתורגמן, והסעה מנמל התעופה וחזרה. (עלות מלווה נוסף כ100 יורו ללילה)

אנחנו עשינו עד כה שלושה טיפולים בסוויס מדיקה, ורוב המטופלים שמבקשים מאיתנו עזרה, בוחרים במרפאה הזאת.

אחרי הטיפול הראשון, בסיוויס מדיקה ממליצים לחזור בערך כל חצי שנה לטיפול המשך עד חמישה טיפולים. בטיפולי המשך הם ממליצים על שתי זריקות והמינון בכל זריקה גם עולה.

בטיפול הראשון בני קיבל 2 מיליון תאים לקילו. בטיפול השני הוא קיבל 5 מיליון תאים לקילו (2+3). ובטיפול השלישי 6 מיליון תאים לקילו (3+3).

רצינו לעשות גם טיפול רביעי בקיץ אך נטוס כנראה רק באפריל אם הגבלות הקורונה יאפשרו.

*סוויס מדיקה מטפלים במעט מאוד סוגים של אפילפסיה. כדאי לבדוק מולם אם יש אפשרות כזאת עבורכם.


מרפאות נוספות

בספטמבר, ביקש ממני אב אחד עזרה במציאת מענה לילדו שהיה במצב מאוד קשה ומורכב. הילד לא התקבל לסוויס מדיקה. הם העריכו שמצבו לא ישתפר בעקבות הטיפול.

בגלל המצב הקשה של הילד, הרגשתי שאני רוצה לבדוק עבורו אם יקבל מענה במקומות אחרים. פניתי למרפאות נוספות עליהם מצאתי המלצות בקבוצת פייסבוק "Stem Cell therapy for autism". שלחתי את התיק הרפואי, וקיבלתי תשובה חיובית (בערך) משתי מרפאות.

המצב של הילד מאוד מורכב, ולכן גם שם לא היו בטוחים שיש טעם במתן הטיפול. הם יהיו מוכנים לתת לאב הזה לנסות. המרפאות האלו הרבה יותר יקרות, אבל הטיפול זהה או דומה.

בעקבות שיחות שניהלנו עם הרופא במרפאות, הרגשתי שאפשר לשלוח לשם מטופלים בלב שקט. יש מאות מרפאות נוספות, אך רובן לא יכנסו לרשימה שלנו.


מרפאת World Stem Cell Clinic

המרפאה בקנקון שבמקסיקו גובה כ-17000 דולר לסבב טיפולים. זהו מחיר קבוע ללא קשר לכמות התאים שתקבלו, אך המינון המינימלי להבנתי הוא 2 מיליון לקילו משקל המטופל.

הגיל המינימלי לטיפול הוא שנתיים באוטיזם ו9 חודשים בCP.

הטיפול שמקבלים הוא עירוי תאי גזע פרה-נטליים או הפקת תאי גזע ממח עצם. *אם יש לכך יתרון, הטיפול כולל שיעור פיזיותרפיה.

המחיר כולל את הטיפול, שירותי הסעות מנמל התעופה וחזרה.

*למרפאה זו בנתיים הגיעו שני מטופלים בהמלצתנו.

* טיפול באפילפסיה לא מופיע עדיין באתר של המרפאה, אך משיחה עם הרופא הם כן מקבלים מטופלים כאלו.


מרפאת Stem Cell 21

המרפאה בבנגקוק שבתאילנד גובה מחירים מאוד גבוהים, החל מ19500 דולר. המחיר עולה בהתאם לכמות התאים בקפיצות של 50 מיליון תאים. כך שילד ששוקל 25 קילו, יקבל 2 מיליון תאים לקילו אם יבחר בכמות המינימום האפשרית שם. ילד ששוקל פחות יקבל בהתאם יחס גדול יותר.

*צריך לעדכן תנאי מינימום.*

הטיפול כולל מגוון רחב של טיפולי משנה. לכן למרות שהטיפול שם הרבה יותר יקר, אם יש לכם אפשרות, כדאי לבדוק אותו.

הטיפול יכול לכלול:

  • תאי גזע משלייה או מח עצם
  • פוטו-תרפיה (כמו בי-קיור לייזר. זה אמור להגביר את יעילות תאי הגזע)
  • תרכובת תזונתית שאמורה להגביר את יעילות תאי הגזע
  • פיזיותרפיה וShockwave therapy
  • טיפול חמצן בעירוי
  • זריקת גורמי גדילה

המחיר כולל את הטיפולים בלבד והסעות מנמל התעופה ובחזרה.

* טיפול באפילפסיה לא מופיע עדיין באתר של המרפאה, אך משיחה עם הרופא הם כן מקבלים מטופלים כאלו.


מרפאת Stem Cell Institute

המרפאה בפנמה סיטי שבפנמה גובה כ16000 דולר לילדים ו23000 דולר למבוגרים. *לדעתי המחיר עלה ולא עודכן באתר, אעדכן אם אמצא מחירים מעודכנים.

*צריך לעדכן תנאי מינימום*

המרפאה היא אחת הוותיקות בתחום. מנוהלת על ידי רופאים אמריקאים (כי בארה"ב לא המגבלות הבירוקרטיות לא אפשרו לפתח את התחום).

הטיפול כולל רק עירוי של תאי גזע ממקור שלייה.

המחיר כולל את הטיפול, הסעות ואירוח במלון הילטון פנמה למטופל ומלווה אחד.

*לא מטפלים באפילפסיה


מרפאת Klara MC

במרפאה שבפולין ניתן לקבל תאי גזע בפרוטוקול מאוד שונה מרוב המקומות האחרים. הם גובים 14500 זלוטי על הזרקה של כ-מיליון תאים לקילו, ומבקשים מהמטופלים לחזור לטיפולי המשך בהפרש של 4-6 שבועות, למשך חצי שנה. אחרי חצי שנה הפסקה חוזרים לסבב טיפולי המשך.

טיפול מלא במרפאה כולל עד 10 הזרקות.

*צריך לעדכן תנאי מינימום*

הרישום למרפאה בפולין דורש טיפול בירוקרטי שכולל למשל חתימה על מסמכי רישום למחקר לאישור בוועדת הלסינקי. כאשר את המסמכים צריך למלא בכתב יד עם עט כחול בלבד. יש לשלוח את המסמכים בדואר רשום לוועדה בפולין.

במחיר הטיפול אין תוספות מיוחדות, ומקבלים רק עירוי של תאי גזע מרקמת חבל הטבור. המחיר אינו כולל אירוח, לכן עם כל הטיסות, לינה וכו' זה לא יוצא בהכרח יותר זול ממקומות אחרים.

* טיפול באפילפסיה לא מופיע עדיין באתר של המרפאה, אך משיחה עם הרופא הם כן מקבלים מטופלים כאלו.


מרפאות תאי גזע בהודו

ישנם לא מעט מרפאות תאי גזע בהודו. לא נכנסנו לעומק לסנן שם מרפאות. בתור התחלה אפשר לבדוק את מרפאת Stem Cell Care India, שמטפלת בתאי גזע מחבל טבור לתסמונות נוירולוגיות. משיחה עם הרופאה, מטפלים גם באפילפסיה.


דם טבורי בגיאורגיה

בתחילת דרכנו במסע לטיפול התייעצנו עם חנה-שרה אברמוביץ מומלץ למצוא אותה גם דרך הפייסבוק. יש לה הרבה נסיון בתחום, והיא מפנה מטופלים לטיפול בדם טבורי או מח עצם במרפאה בגאורגיה.

אנחנו לא ממליצים על הטיפול במח עצם כי זה פרוצדורה פולשנית מיותרת.

אם יש לכם מנת דם טבורי ולא התקבלתם למחקר בארץ, אפשר לבדוק מול חנה, מה תנאי הקבלה בגאורגיה. אנחנו לא התקבלנו לשם בגלל האפילפסיה.


ישנם כפי שציינתי יש המון מרפאת תאי גזע לטיפולים פרטיים. אשמח לקבל מכם המלצות כדי להוסיף לרשימה.