פורסם ב- תגובה אחת

איך ללמד עצמאות בעזרת כרטיסי ניווט ויזואלי

בפוסט הזה נדבר על איך ללמד עצמאות בעזרת כרטיסי ניווט ויזואלי לסיוע בהקניית פעולות יום יום. איך מתכננים ומכינים כרטיס ניווט ויזואלי, ואיך מלמדים ילדים להשתמש בזה.

איך ללמד עצמאות

ללמד ילדים פעולות יום יום, מטלות בית למשל, לא תמיד פשוט. הם רוצים לעשות את זה בדרך שלהם. ילד נורוטיפיקלי, "רגיל", מסתכל על אנשי החיקוי סביבו (הורים, גננת, אחים, חברים לגן, וכו') , ומנסה לעשות כמוהם. לפעמים הם מפספסים שלבים חשובים בפעולה, כי ללמוד מחיקוי לא מספיק עבור פעולה יותר מורכבת. אצל ילדים עם לקות תקשורת, לפעמים יותר קשה ללמד פעולה מורכבת, כי הם אינם מבצעים חיקוי כמו שצריך, ולפעמים ההסבר המילולי לא מדבר בשפה שלהם. אצל ילדי לקות קשב, לפעמים לא מצליחים בפעולות "פשוטות" כי הם לא זוכרים לבצע את פעולה א' לפני ב', וב' לפני ג', וכשהם נגשים לפעולה מהאמצע, זה מתסכל אותם כי הפעולה שרצו או היו צריכים לעשות לא מתממשת.

ניקח דוגמה, פעולה פשוטה כמו ללכת לשירותים. כביכול פעולה מאוד פשוטה, אך בעצם מורכבת מהמון שלבים. צריך לפתוח את האור, את הדלת, להוריד מכנסיים, להוריד תחתונים, להתיישב, לעשות צרכים, לנגב, להרים תחתונים, להרים מכנסיים, להוריד את המים, לשטוף ידיים, לסגור אור, לסגור דלת. חלק מהפעולות האלו, מורכבות גם הן. איך לנגב, איך לשטוף ידיים. זה נראה לנו פשוט, כי אנחנו שוכחים כמה קשה היה לנו ללמוד את כל הפעולות בסדר הנכון כשהיינו קטנטנים. כרטיסיות ניווט יכולות ללמד כל פעולה מהליכה לשרותים ועד קיפול כביסה.

פירוק פעולות מורכבות לחלקים

אם אנחנו רואים שיש לילד קושי שחוזר על עצמו, בלמידה של פעולה חוזרת, כדאי לבחון מה הבעיה, ולנסות לפשט אותה. לפעמים צריך ללמד רק מרכיב אחד מתוך הפעולה המורכבת, כמו איך לנגב את הישבן. לפעמים צריך ממש לשנות את שיטת הלימוד כדי לדבר בשפה שהילד מבין.

אחת השיטות שלמדתי במהלך לימודי הוראה, בקורס אבחון לקויות למידה נקרא "כרטיסיות ניווט ויזואליות". זה בעצם אותו פירוק פעולה מורכבת לכל השלבים הקטנים, בהתאם לצורך של הילד, והצגתם לילד באמצעות תמונות. בתמונה ניתן לראות את כרטיס ניווט לשירותים שתלוי אצלנו בבית

ניתן לראות בדוגמה, שהפעולה מוצגת בצורה ויזואלית, מספרנו את הפעולות שיהיה קל יותר לעקוב אחרי סדר נכון. ראינו שבעקבות השינוי, יש שיפור אצל ילדנו, אבל הוספנו לגרסה חדשה עוד פעולות שהיו חסרות (לסגור את הדלת אחרי שנכנסים, לשים סבון, ולשטוף).

שיטה שמתאימה גם לבוגרים תקשורתיים

לאחרונה היתה לי שיחה בפייסבוק, עם בוגר, תקשורתי בהקלדה, שגר בהוסטל. הוא התלונן שהמדריך שלו כל פעם אומר, שהוא "לא מבין איך הוא לא מצליח להפעיל מדיח. זאת פעולה כל כך פשוטה.", ושהוא פשוט עומד מול המדיח חסר כל מושג מה לעשות עם זה. הצעתי לבחור, שיבקש מהמדריך, לצלם כל שלב של תהליך הפעלת המדיח ויתלה את כרטיס הניווט ליד המכשיר. אם אנחנו אומרים למישהו שוב ושוב "איך אתה לא מצליח לעשות פעולה פשוטה כל כך" כנראה שעבורו זה לא פשוט, בלי קשר לגיל.

כרטיסיות ניווט מתאימות לכל אדם בעל קושי בהבנת הפעולה. החל מילדים ועד לקשישים עם מחלות דמנציה או אפילו עובדים במשרד שמתקשים להפעיל את מכונת הקפה.

תחשבו על רהיטי איקאה. האם אתם יודעים איך לבנות כיסא חדש מבלי להסתכל בדפי ההנחיות? האם ההנחיות מדברות אליכם, וקל לכם לתפעל את התהליך? או שאולי דפי ההנחיות לא מדברים אליכם, ותמיד תבקשו ממישהו אחר לעזור בבניה? רוב האנשים לא יכולים לבנות רהיט חדש בלי ההנחיות. רוב אנשים משתמשים ב"כרטיס הניווט" (דף ההנחיות הוויזואלי) שמגיע עם הרהיט, ומצליחים להרכיב אותם. מי שצריך עזרה בהרכבה, זה כי ההנחיות הוויזואליות לא מדברות בשפה שלו.

איך ללמד עצמאות לילדים עם בעיות קשב וריכוז

כפי שציינתי, השיטה פותחה עבור תלמידי קשב. הורים לתלמידים כאלו יכולים לשמוע מהמורה שוב ושוב: "קשה לו להתארגן לשיעור". זו פעולה "פשוטה" שחוזרת על עצמה והרבה תלמידים מתקשים בה. אם התלמיד קורא טוב, הכרטיס לא חייב להיות ויזואלי, אך זה מקל על תלמידים עם דיסלקציה למשל גם מאוחר יותר. מפרקים את הפעולה: מתיישבים, מכניסים לתיק כל מה שעל השולחן ולא נדרש לשיעור, מוציאים את הספרים, המחברות והציוד הנדרש לשיעורים הבאים עד הפסקה. סביר להניח שזה מספיק שלבים, אך אם המורה מציינת שהוא נתקע בין שלבים מסוימים, מייצרים כרטיס ניווט יותר מפורט.

דוגמאות נוספות לילדי קשב: שיעורי בית, מושגים במתמטיקה, ביצוע מטלת מקוונת, בעיות מילוליות.

כאן ניתן למצוא מאגר מצויין לכרטיסי ניווט לימודיים.

איך מייצרים כרטיסי ניווט ויזואליים

  1. כמו שציינתי קודם, ברגע שמזהים פעולה שגרתית שמתקשים בה, ורוצים שהילד יהיה עצמאי (שירותים, התלבשות, מטלות בית, חימום מזון במיקרו, ועוד), מנסים להבין באיזה שלב הילד נתקע.
  2. צריך לפרק את הפעולה לחלקים קטנים ככל הניתן, ולכל שלב להצמיד תמונה ומשפט.
  3. ניתן להשתמש בתמונות תת"ח כמו בכרטיסיות שאנחנו מציגים, וניתן לצלם את הפעולה שלב אחר שלב, כמו בדוגמה שנתתי על תפעול המדיח.
  4. מדפיסים את התמונות, ומסדרים אותם בצורה נוחה: כמו בדוגמה בטבלה, בשורה מאוזנת, או טור אנכי. מומלץ להעביר במכונת למינציה.
  5. תולים במקום שבו הפעולה מתרחשת לעתים קרובות. למשל על הקיר בחדר השירותים, על קיר המטבח בסמוך למדיח, או על קלסר שנמצא תמיד בתיק של הילד.
  6. לבוגרים ניתן לייצר משפטים שילוו את התמונות.

איך מלמדים שימוש בכרטיס

עכשיו זה פשוט יחסית. הילד מבצע את הפעולה, ואתם מזכירים לו להסתכל על הכרטיס כדי לוודא שהוא לא פיספס שלבים. למשל אצלי הגדול מרים מכנסים בשירותים לפני שניגב, ואז מתבאס שמגעיל לו במכנסיים. אז תלינו את הכרטיס, וכל פעם שאני רואה שהוא עושה קקי, אני מזכיר לו שיש לידו את הכרטיס. הוא מסתכל, מוודא שלא שכח שלבים, והתהליך יותר נעים ומוצלח עבורו. התמונות עצמם שיצרנו באפליקציית תת"ח ממוסגרות יפה, וכמו מפה, הם מהוות עבורו נקודות ציון לניווט מוצלח דרך הפעולה המורכבת.

ניתן לקרוא על השימוש שלנו בכרטיסי ניווט גם ללמד את הילד איך להתלבש בעצמאות.

ניתן למצוא באתר בקטגורית כרטיסי ניווט את הכרטיסיות שאנחנו משתמשים בהם.

אם תרצו שניצור עבורכם כרטיסיות דומות שלא מופיעות שם, צרו איתנו קשר.

מחשבה 1 על “איך ללמד עצמאות בעזרת כרטיסי ניווט ויזואלי

השאר תגובה