פורסם ב- 2 תגובות

מה עושים לאחר קבלת איבחון אוטיזם – או איך צולחים את הבירוקרטיה בהצלחה.

קיבלתם את בשורת האיבחון, עוד לא הספקתם לעכל (לי לקח כמעט שנה להבין לעומק הכל), עכשיו לפני שעוד למדתם להגיד קשת אוטיסטית צריך לשנס מותניים ולצלול לתוך הבירוקרטיה.
המטרה שלכם כפולה –

 1. להשיג תקציב כדי לספק טיפולים וזמן שלכם ללמוד לטפל בסיטואציה החדשה שנוצרה.
 2. למצוא מסגרת מסודרת לילד שלכם.

הרבה זמן הבטחתי את הרשימה המלאה של איך עושים את זה והיא נחלקת לכמה חלקים, אכתוב אותה לפי סדר עדיפות ביצוע מהדחוף ביותר להכי פחות חשוב.

ביטוח לאומי

החדשות הטובות הן שביטוח לאומי הינו מכוון כך שחלק גדול מהדברים קלים יותר. ברגע שיש לכם את כל המסמכים ביד – איבחון נוירולוג ופסיכולוג לכל הפחות אתם צריכים להיכנס ולמלא באתר טופס תביעה לילד נכה (כן כך נקרא בביטוח לאומי ילד על הרצף ). לא לשכוח לסמן שאתם רוצים שהוועדה תתקיים ללא נוכחותכם – בשלב זה זה רק מעקב את העיניינים. ההכרה מביטוח לאומי זמנית עד גיל 7 ומגיל 7 ועד 18 לאחר גיל 18 היא נשארת קבועה לכל החיים.

מה מקבלים מביטוח לאומי:

 • קיצבת ילד נכה – הכסף בדומה לקצבת ילדים נכנסת להורים לחשבון. היא לא ענקית כ-2600₪ ילד אחד, וכ-7800₪ אם יש לכם 2 ילדים על הרצף או שני ילדים עם בעיות שונות שזכאיות לקצבה. קחו בחשבון שמגיל 3-4 ניתן לתבוע גם על קיצבת תלות בזולת. יש באתר ביטוח לאומי קרטיריונים לפי גיל ואת סוג הניירת המתאימה.
 • כרטיס פתור מתור שהוא גם כרטיס ילד נכה- תעודה רשמית וברת הצגה לגופים השונים (וגם הנחות באטרקציות).
 • זכאות להנחות – ארנונה, חשמל, גז, גנים וצהרונים בפיקוח ממשלתי.
 • זכאות לנקודות זכות במס הכנסה.
 • מאפשר להגיש בקשה לתו נכה לרכב.
 • הסיבה שזה הכי חשוב פשוטה – המסמכים מביטוח לאומי ישמשו אתכם לשאר הבירוקרטיה.


האם חובה לדווח לביטוח לאומי- התשובה היא לא! תוכלו לקבל מסגרת טיפולית עבורו (גן) אבל זהו בערך. למעשה תוותרו על רוב הזכויות שמגיעות לילד. קחו בחשבון שככול שהילד מתבגר כך יותר קשה להשיג ההכרה עבורו מביטוח לאומי.


משרד החינוך – מתי"א

אחד המקומות שהכי קשה להורה מולן, מודה גם לי היה קשה בשתי הפעמים להוציא את הבנים שלי ממסגרת רגילה לחינוך מיוחד.

לוקחים את טפסי האיבחון שקיבלתם במהלך האיבחון ולתת עותק – לרוב בנייר, למזכירות המתי"א שזה הגוף שמתעסק בחינוך מיוחד באזורכם. להגיש מיד עם קבלת הניירת!

הערה – באמצע השנה לילדים שכבר נמצאים בגן עיריה, צריך לדרוש ועדת חריגים, כדי לכל הפחות לקבל סייעת לילד. אצל ילדים שעדיין במעון בהקדם לפחות עד מרץ-מאי, כדי לקבל גן או סייעת לשנה שאחרי – ועדת זכאות ואפיון.
שימו לב מעונות חינוך מיוחד הן דרך הרווחה!!! וכן אם אובחן פעוט צעיר עדיף להכניס אותו אליהם כי ככול שניתן טיפול אינטיסיבי בגילאים הצעירים כך יגדל הסיכוי שמצבם ישתפר.

אני יודעת שהמחשבה על הנושא מאוד לא נעימה, אבל להכניס ילד למסגרת שאינה מתאימה לו היא נזק אמיתי לא רק לילד אלא לכל הסובבים אותו- ההורים, הילדים האחרים בגן, הילדים האחרים בגן וכו…
בהמשך יצורף פוסט ניפרד על משמעות הגנים והשילובים האפשריים אז חפשו אותו.

קופת חולים

במקרה שהאבחון לא נעשה בקופה, ובמקרים מסויימים גם אם כן, צריך להעביר את מסמכי האבחון למזכירות הקופה, ולרופא הילדים כדי לממש את כל הזכויות שמגיעות מהקופה.

אני ממליצה באופן כללי להעביר את כל הניירת הרפואית וההתפחותית לרופא/מזכירות, כדי שיהיה רישום מסודר מההתחלה ולאורך שנים. קרו לנו מקרים שאבד מסמך חשוב והרישום אצל הקופה איפשר להדפיס את הניירת כשהיה בכך צורך. אך אין זה תחליף להחזקת תיק מעקב מסודר לכל ילד.

משרד הרווחה

רישום ברווחה – לא חובה, אבל לרישום באגף לטיפול באוטיזם יש מספר משמעויות ולא כולם נעזרים בהם-

 1. הכנסה לגני אלוטף – גנים שיקומיים בגיל המעון.
 2. הנחה בגני ילדים ובצהרונים שבפיקוח ממשלתי- משתנה ודורש הגשת מסמכים .
 3. יש אפשרות לבקש חונך מגיל מסויים או תומך להורים, לכן תתיעצו עם עובדת הרווחה שלכם.
 4. אם קרה משהו בבית והגעתם לבית חולים או אם יש חשד להתעללות כמו שקרה לי עם הבת שלי אז יש רישום שהילד על הרצף.

הינה הסיפור – הבן הגדול שלי היה בן 3 הבת שלי הייתה בת שנה וחצי והתחילה גן חדש. מההתחלה היינו כנים ואמרנו שיש לה אח פעוט על הרצף האוטיסטי. היה לנו גם תינוק בן חודש בבית ואני הייתי עייפה… מאוד עייפה. יום אחד הבת שלי הגיע לגן שסימני נשיכות על הזרוע שלה, הסברתי לגננת שהלכתי שניה לשרותים ואחיה נשך אותה. בסופו של דבר הנשיכות הפסיקו, אבל באותה תקופה הוא לא תקשר בכלל והתקשורת שלו התבטאה באלימות שמטרתה היא 'תזוזו ממני'. לכו תסבירו את זה לבת שנה וחצי?!? למחרת הוא נשך אותה ביד השניה וזה הספיק למנהלי הגן לקרוא לרווחה. למזלי שבוע לפני הייתי ברווחה ופתחתי תיק, בתיק היה רשום שהוא נושך, וכך נמנע ממני המשך בירור מאוד לא נעים.

וזהו.
מקווה שזה עזר. עבודה מהנה.

שירה

2 מחשבות על “מה עושים לאחר קבלת איבחון אוטיזם – או איך צולחים את הבירוקרטיה בהצלחה.

 1. […] מה עושים לאחר קבלת איבחון אוטיזם – או איך צולחים את הבי… […]

 2. […] מה עושים לאחר קבלת איבחון אוטיזם – או איך צולחים את הבי… […]

השאר תגובה