Bone marrow aspiration is a procedure in which a liquid bone marrow sample is collected and tested. 3D rendering

תאי גזע ממח עצם לטיפול בתסמונות נוירולוגיות

נתחיל כתבה זאת בגילוי נאות: אנחנו מעדיפים להימנע מאפשרות הטיפול עליה נתמקד בכתבה זאת. שאיבת מח עצם הינה פעולה פולשנית. יש אלטרנטיבות לא פולשניות להפקת תאי גזע כמו דם טבורי או מרקמת חבל הטבור.

למרות הסלידה המוצהרת שלנו משיטת טיפול זאת, נתבקשנו מהקהילה שלנו בפייסבוק לייצר מסלול ליווי גם למרפאות שעובדות עם מח עצם כמקור לטיפול תאי גזע עצמיים.

לכן יצרנו קשר עם ד”ר ג’ורג’ קוביניאה מאוסטריה.

נדגיש שהמידע שמוצג בכתבה זאת אינו מחליף ייעוץ רפואי מסודר. טיפול תאי גזע הינו תחום חדש ברפואה ורוב הטיפולים בתחום נמצאים עדיין במחקר או בשלבים ניסיוניים.

עוד נדגיש כי אין ברפואה טיפול עם 100%. אנחנו לא מתחייבים לאחוזי הצלחה בכלל. אתר זה נועד רק להנגיש מידע ולא להחליף ייעוץ רפואי.

תאי גזע ממח עצם לטיפול באוטיזם או שיתוק מוחין באוסטריה

שמו של ד”ר קוביניאה הוזכר בקבוצת הפייסבוק שלנו ובקבוצות אחרות כרופא מצויין. יצרנו קשר עם המרפאה בוינה והבנו שיש עם מי לדבר.

הוא עובד עם מח עצם להפקת תאי גזע לטיפול באוטיזם ושיתוק מוחין. זה מה שהחוק באוסטריה איפשר לו לעשות ברישיון.

מי שמעדיף ללכת כמונו לטיפול במרפאה ללא פעולה פולשנית, מוזמן לחפש אלטרנטיבות ברשימת המרפאות המומלצות שלנו.

כיצד מפיקים תאי גזע ממח עצם

הטיפול במרפאות כמו זו של ד”ר קוביניאה לוקח יומיים.

ביום ראשון במרפאה פוגשים את הרופא, מקבלים הדרכה, ועושים בדיקות דם.

ביום השני, נכנסים לחדר הניתוחים, שם נקבל טישטוש או הרדמה לפי החלטת הרופא. לאחר מכן, הרופא יחדור לעצם הירך או האגן, בעזרת מקדח קטן. ולבסוף ישאב ממרכז העצם את מח עצם בעזרת מזרק.

תמונה של שאיבת מח עצם ממנו מפיקים תאי גזע עצמיים לטיפול בתסמונות נוירולוגיות כמו אוטיזם, אפילפסיה ושיתוק מוחין
bone marrow transplant operation

את מח העצם יכניסו לסיבוב בצנטרפוגה. לאחר כחצי שעה מח העצם יופרד לשלושה שכבות. מתוך המבחנה, הרופא יקח את מוצקי הדם הלבנים ויזריק אותם לבסיס עמוד השדרה. שאר החומר שנותר במבחנה יוחזר לגוף המטופל בעירוי לוריד.

מה תאי הגזע אמורים לעשות?

תאי הגזע ממח העצם, הנמצאים בחומר שהוזרק לעמוד השדרה, אמורים להגיע למוח דרך נוזל עמוד השדרה. יש לתאי הגזע מנגנון פנימי שמוביל אותם לתאים מוחלשים שמשדרים לסביבתם כימיקלים מסויימים. הכימיקלים הללו מאותתים לתאי הגזע לבצע פעולות שמשקמות את התאים המוחלשים.

תאי הגזע מסוגלים לבצע מגוון פעולות, ולכן בתסמונות שונות נוכל לראות תוצאות למרות שמשתמשים באותם סוגי תאים.

אחת הסיבות שטיפול זה עוזר למשל באוטיזם או שיתוק מוחין, היא היכולת שלהם להתמודד עם דלקתיות. באוטיזם דלקתיות זו נמצאת יותר ברקמת המוח, ובשיתוק מוחין במערכת העצבית באופן רוחבי יותר.

איך מגיעים לטיפול מסוג זה

הטיפול עצמו יחסית מאוד פשוט. לא נדרשת טכנולוגיה מאוד מורכבת כדי לבצע אותו. ואכן יש מכונים רפואיים בארץ המבצעים משהו בסגנון. בארץ בעיקר תוכלו למצוא טיפול “השתלת מח עצם”. אך זהו טיפול שונה מאוד הדורש תורם מתאים גנטית. בהשתלת מחליפים מח עצם חולה ע”י הקרנות וכימוטרפיה לפני שמשתילים את תאי הגזע שיבנו רקמה חדשה.

בארץ לא קיימת כרגע האפשרות להשתמש במח עצם כדי לטפל באוטיזם או שיתוק מוחין. אם אתם מחפשים טיפול למחלה או תסמונת אחרת, בדקו מה המעמד של הטיפול עבורה בארץ. אולי לא צריך לטוס לחו”ל בשבילו.

האפשרות היחידה שכרגע קיימת בארץ לטיפול באוטיזם או שיתוק מוחין הוא המחקר בשיבא שבו נותנים דם טבורי עצמי.

זה אומר שרוב ההורים מוותרים על הטיפול או מחפשים את המרפאות בחו”ל. כדי להגיע לטיפול בחו”ל צריך לקחת בחשבון את העלויות.

הטיפול אצל ד”ר קוביניאה למשל עולה 12000 יורו. בנוסף, עלויות הטיפול ברוב המרפאות כולל זאת לא כוללות עלויות נילוות כמו כרטיסי טיסה, לינה, הסעות, ארוחות וכו’.

היתרון במרפאה באוסטריה שהגענו איתם להסכם שהם מממנים את תכנית הליווי לטיפול שלנו במקום שזה יהיה עליכם. לכן מומלץ ליצור איתנו קשר כדי לקבל את הליווי.

כרגע אין לנו המלצות על מרפאות אחרות, היות והתמקדנו בדם טבורי ותאי גזע מחבל טבור/שלייה. אך ניתן למצוא טיפול כזה גם במרפאות אחרות. נוסיף אותן לרשימה ככל שנאתר כאלו שאנחנו חושבים שכדאי לנסות.

נשמח לשמוע מכם על חוויות חיוביות ממרפאות נוספות המטפלות בשיטות אלו.

לסיכום

השימוש בתאי גזע לטיפול בתסמונות נוירולוגיות הינו תחום חדש יחסית ברפואה. השימוש במח עצם דורש פעולה פולשנית על המטופל. אנחנו ממליצים לבחור ברקמות מתרומה לתאי הגזע שלכם.

אם זאת, ישנם יתרונות לשיטת טיפול זאת שצריך לקחת בחשבון. אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר כדי להתייעץ על סוגי הטיפולים השונים. אתם מוזמנים להצטרף לקבוצת הפייסבוק שלנו ולבחון את הנושא גם מול הורים אחרים.

נדגיש שוב שהשירות שלנו והמידע באתר לא מחליף ייעוץ רפואי.

חגי ריינר – מתרגם רפואי, מורה לשעבר, אב לארבעה

נ.ב.

דרכים נוספות לקבל מאיתנו מידע ושירות:

אתם מוזמנים להצטרף לשתי קבוצות הפייסבוק: על הטיפולים בתאי גזע, ולהורות מיוחדת.

ניתן להצטרף לקבוצת הווצאפ שלנו שבה תקבלו התראות על הרצאות ואירועים שאנחנו מארחים.

מוזמנים להצטרף לקורס החדש שלנו: “מדברים על הרצף” שנכתב במיוחד להורים שרק קיבלו את אבחנת האוטיזם.

הבלוג

בלוג הורות לילדים מאושרים על הרצף נכתב על ידי חגי ושירה ריינר, שני הורים לילדים עם צרכים מיוחדים – אוטיזם, אפילפסיה, ועוד. אנו מתמקדים ביסודות של גידול ילדים עם צרכים מיוחדים בישראל, אך חלק ניכר מהתוכן שלנו יהיה רלוונטי ברחבי העולם.

רשימת הדיוור

הצטרפו לרשימת הדיוור כדי לקבל פוסטים חדשים שלנו ישירות למייל!

עוצב באמצעות WordPress.com

השאר תגובה