פורסם ב- 7 תגובות

בדרך לעצמאות – איך מלמדים ילד עם אוטיזם להתלבש עצמאית

כתבה שניה על האתגר בדרך לעצמאות – איך ללמד ילד עם אוטיזם איך מתלבשים עצמאית.

בכתבה נספר לכם את הטיפים הכי חשובים ללמד ילדים אוטיסטים איך מתלבשים עצמאית, ואיך לתת לילד מוטיבציה להתלבש.

התלבשות כוללת בתוכה כמה מרכיבים, כל שלב הוא התפתחות שונה ודורש התייחסות. ילדים שונים מבצעים את השלבים לפי יכולתם ולא בהכרח לפי סדר הפעולות של ההתלבשות.

בחירת בגדים

פעולה מוטורית של פתיחת הארון או המגרה והתמצאות בתוכו, בחירת בגד מתאים לסיטואציה, התאמת פרטי הביגוד מבחינת נראות. כלומר בחירת בגדים זה שלב הרבה יותר מסובך, שדורש יכולת מנטלית גבוהה יותר מלבישת הבגד עצמו.

איך עושים את זה?

מפרקים את הפעולה לחלקים קטנים:

  1. מסתכלים עם הילד דרך החלון, האם עכשיו יום או לילה ( בגדי יום או בגדי פיג'מה).
  2. עכשיו חם או קר? ( כלומר קצר או ארוך)
  3. מציגים את הסיטואציה אליה נכנסים כלומר הליכה למסגרת חינוכית, לגינת השעשועים, למסיבה וכיוצא בזאת. מנסים ולנווט את הילד למה רצוי ללבוש, אפשר אפילו לשאול אותו איזה בגד נלבש?
  4. פתיחה טכנית של הארון והוצאת הבגד תוך כדי דגש על חלקי הלבוש תחתון , חולצה וכו… אני ממליצה לנסות ולשים כל חלק לבוש במקום מוגדר משלו ( מדף, מגרה, כופסא) לתייג אותו אפילו עם תמונה קטנה או בכתב עד שהילד ילמד (תלוי כמובן ביכולות הילד) והכנת הבגד ללבוש או לשים אותו במקום יעודי לבוקר שלמחרת.

התלבשות עצמאית

לבישה טכנית של הבגד- למעשה זו טכניקה שאמורה להשתפר עם הגיל. כדאי להתאים את הטכניקה לרמתו של הילד ולצרכים הפיזיים שלו, להתחיל בישיבה על כיסא (במיוחד עם יש בעיית שיווי משקל או רעד בידיים).

אני השתמשתי בשתי טכניקות שונות עם שני ילדי הבוגרים, אחת מהן התאימה לבן הבכור והתבססה על תמונות בתקשורת חליפית. (ראה פוסט תקשורת חליפית).

צילמנו את הילד לבוש קודם רק בתחתונים וכתבנו מעל – "אני לובש תחתונים", וכך הלאה לכל פריט לבוש, כולל גרביים ונעליים. כל פעם שהוא היה צריך להתלבש, עמדנו קודם מול התמונות שתלינו על הקיר בחדר השינה, והושטנו לו פריט אחד בכל פעם לפי הסדר. היום הוא יודע גם להתלבש לבד וגם לבחור בגדים, אבל עדיין צריך לבדוק בסוף התהליך שהוא עשה אותו כמו שצריך.

בשיטה השניה השתמשתי עם ביתי הנוירוטיפיקלית (והיום אני מנסה אותה על גם בן ה4 שלי שהוא בתפקוד גבוה יחסית). בזמנו היה לה קשה להתלבש ואפילו היה ממש חרדה סביב הפעילות הזו.

יום אחד ישבתי במשמרת לילה שקטה בעבודה וכתבתי לה סיפור. בסיפור הילדה המבולבלת לבשה את הבגדים לא נכון, אחרי כל פריט היה הסבר איך באמת לובשים אותו. הסיפור היה הצלחה כל כך גדולה, שסופר כל פעם שהורדתי אותה בגן וכל ילדי הגן הילדים ידעו לדקלם אותו בעל פה. כמובן שגם היא כמו כל הבנות עברה את התקופה שבה היא לבשה רק שמלות 'של מסיבות' לגן אבל זה יותר קשור לגבולות וזה חברים כבר סיפור לכתבה אחרת.

מוטיבציה להתלבשות

ילדים רבים כן מסוגלים להתלבש אבל הם מסרבים לעשות את זה בעצמם. לדוגמא, אצל בן ה4 שלי, ההלבשה הפכה למבצע צבאי בשנתיים האחרונות, והוא מעדיף להיות ערום.

ניסינו איתו הכל כולל שוחד ואיומים, לאט לאט גילינו שאם נלביש אותו בבגדי ספיידרמן יגדלו הסיכויים שלנו. עבור הבת שלנו הסיפור (מה שנקרא סיפור חברתי) הספיק. עבור הגדול שלנו פשוט עידוד וקריאות איזה ילד גדול וחכם הספיקו. כל ילד הוא שונה ותצטרכו לנסות ולמצוא מה מניע אותו.

ניתן לתמוך בנושא עם מגוון ספרים על התלבשות שכבר קיימים בחנויות הספרים, להתאמן במשחקים שיש בהם חלקי לבוש על בובה כמו סקוצ'י או להלביש בובות שונות , לתת להם להדביק בגדים על דף ועוד…

נשמח לשמוע מכם מה עבד אצלכם, ובכך תוכלו לסייע להורים אחרים בתהליך.

שלכם שירה

7 מחשבות על “בדרך לעצמאות – איך מלמדים ילד עם אוטיזם להתלבש עצמאית

  1. […] ניתן לקרוא על השימוש שלנו בכרטיסי ניווט גם ללמד את הילד איך להתלבש בעצמאות. […]

  2. […] ניתן לקרוא על השימוש שלנו בכרטיסי ניווט גם ללמד את הילד איך להתלבש בעצמאות. […]

  3. […] ניתן לקרוא על השימוש שלנו בכרטיסי ניווט גם ללמד את הילד איך להתלבש בעצמאות. […]

  4. […] התכרבלות יחד). מקום נוח להורה לשבת וסלסילות של פינת התלבשות עצמאית עם סטריפ איך מתלבשים לבד כדי לקדם את היכולות התלבשות […]

השאר תגובה